آب و هوا

صفاشهر دارای آب‌وهوای سرد و خشک است. منابع مهم آبی استان فارس از برخی چشمه‌ها و رودهای این شهرستان سرچشمه می‌گیرند.

صفاشهر در فصل‌های بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.صفاشهر در مسیر ترانزیتی حمل و نقل قرار دارد و یکی از گردنه‌های این شهرستان به نام گردنهٔ کولی‌کُش ، در مسیر شمال به جنوب قرار دارد، در زمستان برف‌گیر است و دمای هوای آن گاه به °۳۵- هم می‌رسد.معمولاً صفاشهر سردترین شهرستان استان فارس و همچنین یکی از سردترین شهرهای ایران است. تعداد روزهای یخبندان در صفاشهر به‌طور میانگین به۱۲۵روز در سال می‌رسد.

نقشه ها

نقشه Google MAP

نقشه طرح تفضیلی

طرح هادی

طرح جامع

راه های ارتباطی

صفاشهر در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد و از دو ناحیه‌ی دهبید و خرمبید تشکیل شده‌ است. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۳۲۴ متر است. صفاشهر بلندترین شهر استان فارس است و آن را بام‌فارس می‌نامند. صفاشهر پنجمین شهر مرتفع ایران است. این شهرستان از شمال به شهرستان ابرکوه و آباده از شرق به شهرستان بوانات و از غرب به شهرستان اقلید متصل است.

فاصله صفاشهر تا اصفهان ۳۰۴، صفاشهر تا یزد ۲۶۵، و تا یاسوج ۲۲۰ کیلومتر است.جشنواره سنتی اومس که همه ساله در تابستان در بافت تاریخی خرمی صفاشهر برگزار میشود، یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی شمال فارس است.

محلات

از جمله روستاهای این شهرستان، قشلاق، مشکان، دلونظر، قلعه میرزا، انارک، قلعه بامداد (علی‌آباد کوشک) قلعه ناصر آباد، قلعه کوشک، بنگشت، شیرین آباد، دادنجان، قاضیان، دنیچه ‌خیر، شهیدآباد، قصریعقوب، هنشک، کولی کش، بخش مشهد مرغاب و مظفرآباد است این شهرستان درمحدوده جاده اصلی اصفهان_شیراز قراردارد.