26 خرداد 1403 05:48

تاسیس یک صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی

مطالب مرتبط

آنچه در این مقاله خواهید خواند

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، در یازدهمین جلسه کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان اعضای کارگروه با تاسیس صندوق «پژوهش و فناوری غیردولتی سلمان فارسی» موافقت کردند.

بنا بر این مصوبه قرار شد تا  این صندوق پژوهش و فناوری  با سرمایه ۳۰ میلیارد تومان آغاز به کار کند. همچنین ۴۹ درصد از سهام این صندوق به بخش دولتی و ۵۱ درصد به بخش خصوصی تعلق گرفت.

این صندوق پژوهش و فناوری به عنوان یک صندوق جامع فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان مجوز تاسیس صندو‌ق‌های پژوهش و فناوری جامع را تنها به دانشگاه‌های دارای پارک علم و فناوری و یا مراکز رشد یا نوآوری اعطا می‌کند.

شرط صدور مجوز تاسیس صندوق جامع این است که در پارک‌های علم و فناوری دانشگاه‌ها یا مراکز رشد آن‌ها دست کم ۱۰۰ واحد فناور و دانش‌بنیان استقرار داشته باشند.

سایر مراکز اصلی نیز می‌توانند به صورت مشترک و به شرط استقرار ۱۰۰ واحد فناور و دانش‌بنیان درخواست مجوز تاسیس صندوق جامع را به کارگروه ارائه کنند.

در میان ترکیب سهامداران دولتی صندوق پژوهش و فناوری سلمان فارسی، دو دانشگاه امام حسین (ع) و علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) حضور دارند. گفتنی است سهم هر یک از این دو دانشگاه ۲۰ درصد است. مابقی سهام صندوق نیز به بخش‌های دیگر دولتی و خصوصی تعلق دارد.

در کارگروه دائمی شورای راهبری فناور‌ی ها و تولیدات دانش بنیان علاوه بر معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، نمایندگانی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، صنعت و معدن، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و دارایی، جهاد و کشاورزی، آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی و انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 7 =